Logo Seko
PolskiAngielski

Srebrzyk

zwany także argentyną wielką to dzikożyjąca głębinowa ryba o delikatnym białym mięsie poławiana w chłodnych wodach Atlantyku.
Srebrzyk
POZNAJ SREBRZYKA  - DELIKATNOŚĆ Z GŁĘBIN  ATLANTYKU

POZNAJ SREBRZYKA - DELIKATNOŚĆ Z GŁĘBIN ATLANTYKU

Srebrzyk, znany naukowo jako Argentina silus, to fascynująca ryba z rodziny srebrzykowatych, poławiana w chłodnych, dobrze natlenionych wodach Atlantyku. Ten głębinowy mieszkaniec oceanów osiąga długość do 50 cm i może żyć aż do 35 lat, co czyni go jednym z bardziej imponujących przedstawicieli morskich ryb stynkokształtnych.

Srebrzyk wyróżnia się przede wszystkim delikatnym, białym mięsem, które charakteryzuje się słodkawo-kwaskowym posmakiem. Jest on ceniony w kuchni za swoją wyjątkową teksturę oraz lekkość. Ryba ta najczęściej spożywana jest w postaci świeżych filetów, które można przygotować na wiele sposobów – od smażenia po pieczenie, a także jako wędzone tuszki, co dodatkowo podkreśla jej wyjątkowy smak. Jako ryba stadna, Srebrzyk żyje w dużych ławicach, co jest charakterystyczne dla ryb białych.

Te gatunki, zazwyczaj żyjące blisko dna, są mniej aktywne, co przekłada się na ich jasne, chude mięso. Brak dużej zawartości mioglobiny, białka odpowiedzialnego za magazynowanie tlenu, czyni ich mięso idealnym źródłem łatwo przyswajalnego białka. Jest to również powód, dla którego srebrzyk, podobnie jak inne ryby białe, jest polecany w dietach niskokalorycznych, sportowych, oraz dla osób z chorobami układu krążenia.
ZDROWIE Z GŁĘBIN

ZDROWIE Z GŁĘBIN

Białe ryby, takie jak srebrzyk, są bogate w cenne składniki odżywcze, w tym witaminy A, D i z grupy B, a także minerały takie jak selen, wapń, fosfor oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zalecają spożywanie ryb co najmniej dwa razy w tygodniu, co podkreśla ich rolę w zdrowej, zbilansowanej diecie.

RYBA PO GRECKU SEKO –  TWOJE NOWE ULUBIONE  DANIE RYBNE

RYBA PO GRECKU SEKO – TWOJE NOWE ULUBIONE DANIE RYBNE

W produktach Ryba po grecku łączymy delikatnie opiekane mięso srebrzyka z tradycyjnie smacznym sosem greckim.

Czy wiesz że: Ryba po grecku mimo swej nazwy absolutnie NIE pochodzi z Grecji? :) Jest to tradycyjna potrawa polska, która nazwę swoją zawdzięcza polskiemu postrzeganiu śródziemnomorskich smaków. W starych książkach kucharskich sos grecki to taki, w którym są paski jarzyn np. marchwi, pietruszki, selera, cebula duszone są w oleju z małą ilością wody.

DANIA Z RYB OPIEKANYCH W SOSACH

Na mały i duży głód

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Ryba po grecu z makaronemRyba po grecu z pieczywemRyba po grecu z ryżemRyba po grecu z pudełeczka

RYBA PO GRECKU

(JAK I CAŁA LINIA OPIEKANYCH W SOSIE)

JEST LAUREATEM

PRESTIŻOWEGO KONKURSU

TERAZ POLSKA

Laureat konkursu