Health and Recipes

15-05-2017
Detoks z głową

Jednym z ostatnich trendów żywieniowych, który przy okazji wywołuje wiele kontrowersji są diety oczyszczające. Przeciwnicy uważają je za niezwykle ryzykowne i nieskuteczne na dłuższą metę, natomiast zwolennicy podkreślają ich zbawienny wpływ nie tylko na utratę zbędnych kilogramów, ale również na poprawę procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Istnieją różne rodzaje detoksów. Znane są diety warzywno-owocowe, okresowe poszczenie oraz wracające do mody głodówki.

 

Detoksem, który jest najbardziej bezpieczny i polecany przez wszystkich żywieniowców jest detoks cukrowy. Szereg badań naukowych jasno dowodzi, że cukier wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Spożywanie go:

  • osłabia system immunologiczny, utrudniając zwalczanie chorób o podłożu infekcyjnym,
  • ma związek ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu,
  • może sprzyjać procesowi nadmiernego starzenia się,
  • ma związek ze zwiększonym ryzykiem rozwoju depresji i pogarsza sprawność procesów myślowych,
  • zakłóca równowagę chemiczną organizmu, w tym przyczynia się do deficytu chromu i miedzi oraz zakłóca wchłanianie wapnia i magnezu.

 

Jeśli chcemy mieć więcej energii, lepsze samopoczucie, rzadziej zapadać na infekcje oraz cieszyć się zdrowiem, a przy okazji zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów, warto wyzbyć się cukrowego nałogu!